Çocuk Göz sağlığı

Çocuk Göz 

Yetişkinlik döneminde ortaya çıkan göz hastalıkları çocukluk çağında alınan tedbirlerle önlenebilir. Çocuk göz sağlığı alanında doğru bilinen yanlışlar sebebiyle çeşitli hastalıklara sebep olabilir. İlerleyen yaşlarda iyileşme oranı oldukça düşüktür. Bu nedenle doğum sonrasında görme işlevlerinin takibi ve değerlendirme süreçleri son derece önemlidir.

Çocuk Göz Sağlığını Koruma Yolları

bebek göz muayenesiDoğumsal katarakt, gözyaşı kanallarında tıkanıklık, doğumsal glokom rahatsızlıklarının teşhisi ilk aylarda yapılmalıdır. İlerleyen aylarda ise bebeğin görme işlevlerinin takip edilmesi gerekir. Her yıl düzenli olarak göz hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilir. Göz kayması, nesne ve kişileri takip yetisi gibi etkenlere bakılır.    

Kişilere yapılan tetkik ve muayeneler sırasında bazı belirtilere rastlanır. Çocuk göz sağlığı açısından ciddi anlamda olumsuz etkilere sebep olabilir. Şaşılık, gözde sulanma, titreme ve bir gözün diğerine göre daha kapalı halde olması gibi belirtiler görülebilir.

Çocuklarda Görülen Görme Bozuklukları

Şaşılık, göz kayması ve tembelliği gibi görme bozuklukları çocuklarda yaygın olarak görülmektedir. Belirtilerin fark edilmesinin ardından göz hastalıkları alanında uzman doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. Özellikle aile öyküsünde göz kayması ve benzeri bulgular olan kişilerin tıbbi değerlendirmeye tabii tutulmalıdır.

  • Şaşılık: Çocuk göz sağlığını riske atan bir bozukluktur. Gözlerin aynı yöne bakamaması durumu olarak ifade edilebilir. Göz yapısı içerisine bulunan kasların işlevsel anlamda hasara uğraması sonucunda ortaya çıkar.
  • Göz Kayması: Bebeklerde belirli bir yaş aralığına kadar gözlerde kayma görülmesi beklenen bir durum sayılabilir. Ancak doğumsal katarakt, tümör gibi ciddi yan etkilere yol açabilmektedir. Bu nedenle önleyici tedbir olarak bebeklerde göz kayması görüldüğü durumlarda hekime danışmak gereklidir.
  • Göz Tembelliği: Astigmat, miyop, hipermetrop ve katarakt gibi göz rahatsızlıklarının etkisiyle ortaya çıkmaktadır. Çoğu zaman ebeveynler tarafından fark edilmesi güç bir durumdur. Hekimler tarafından erken dönemde düzenli olarak göz değerlendirmesinin yapılması önerilir.

çocuklarda görme bozukluğu

Çocuk Göz Sağlığı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bebeklik dönemi itibariyle göz sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilmesi oldukça önemlidir.

Prematüre bebeklerin sağlığı ve erken teşhis açısından doğum sonrasındaki ilk haftalar içerisinde göz sağlığı takip edilmelidir.

Henüz konuşma yetisi gelişmeyen bebeklerin muayenesi, belirli teknikler ve alanında uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilir. Öncelikle aileden bebeğin güncel sağlık durumuyla ilgili bilgiler alınır. Belirli sorulara alınan cevaplar doğrultusunda hareket edilir. İlk 6 aya kadar çocuk sağlığı uzmanları tarafından gerekli tetkikler gerçekleştirilir. Daha sonraki dönemlerde de çocuk göz sağlığı alanında uzman doktorlar tarafından süreç devam ettirilir. 

Görme bozukluklarının erken dönemde teşhisi ve tedaviye başlanması oldukça önemlidir. Tedavi süreci, deneyimli ve yetkin göz sağlığı uzmanı tarafından yürütülmesi gerekir. Bu sayede ilerleyen dönemlerde de görülen hastalığın olumsuz etkileri önlenir.    

Gençlik ve çocukluk çağında nadir olarak rastlanabilmektedir. Ancak genellikle 45 yaşın üzerindeki bireylerde göz tansiyonu görülür.

mehmet tetikoğlu göz doktoru

Mehmet Tetikoğlu

Göz Hastalıkları Uzmanı

Whatsapp
Tıkla Ara
Konuma Bak