göz bozukluğu

Göz sağlığı, çeşitli sebeplerden dolayı risk altında olabilir. Doğuştan ya da çevresel etkenlere bağlı olarak göz bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Düzenli olarak göz hastalıkları uzmanı tarafından kapsamlı muayene olunması gerekir. Genellikle belirli bir süreç sonrası etrafımızı rahatlıkla görebiliriz.

İlk olarak gözün içerisinde gelen ışınlar kırılır. Devamında ise retinanın arka kısmında yer alan bölgede toplanması hedeflenir. Kornea yani en yukarıda yer alan saydam katman ve lensin işbirliği sonucunda gerçekleşmektedir. Bu anlamda gözde kırılan ışınların retina üzerinde odaklanamaması nedeniyle görme problemleri ortaya çıkar. 

Miyopi Nedir?

Uzakta konumlanan nesnelerin net görülmemesi durumuna denir. Miyopi teşhisi olan hastalar, yakında yer alan bireyleri ve objeleri ise sorunsuz bir şekilde görmektedir. Göz bozuklukları içerisinde genellikle çocuklukta başlayan ve ilerleyen dönemlerde de artış göstermesi ile bilinir.

Hipermetropi Nedir?

Göz yapısının uzunluğundan kaynaklı olarak dışarıdan gelen ışınlar retina tabakasının arka tarafında odaklanmaktadır. Bu nedenle bebeklik çağı itibariyle görme bozukluğu oluşabilir. Kişiler genellikle görüntünün bulanıklığını ortadan kaldırmak için uzağa veya yakına odaklanabilir.

Astigmat Nedir?

Astigmat belirtileri görülen kişilerin kornea biçimlerinde görülen farklılıklar sonucunda oluşur. Göz muayenesinde yapılan tetkikler sırasında yumurta biçimde olduğu görülür.

Göz sağlığı üzerindeki etkileri her hastada farklı şekillerde izlenir. Miyopi, hipermetropi adı verilen göz bozuklukları bulguları yaşanır. Bazı kişilerde, uzak ve yakını eş zamanlı olarak görememe durumu görülebilir.

Presbiyopi Nedir?

Genç bireylerin göz yapılarında uyum ve elastikiyet yetileri son derece gelişmiştir. Fakat yaşlılığın olumsuz etkileri nedeniyle söz konusu sağlıklı fonksiyonlar da bozulmaktadır. Hipermetropi olarak bilinen yakını görme problemleri başlar. 40 ila 60 yaş arasındaki hastalarda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Göz Bozukluğu Tedavisi

Bireylerin gün boyunca sürdürdüğü aktivitelerinin verimini olumsuz yönde etkiler. Görme bozuklukları, bu nedenle erken seviyelerde teşhis edilip tedavi planına başlanması gerekir. Uygulanan tedavi yöntemleri ise kişini göz sağlığı ve belirtilerine göre değişmektedir.

Göz hastalıkları alanında uzman hekim tarafından belirlenen tedavi planı sonrasında hastanın hayat kalitesinde de düzelme görülür. Gözlük ve kontakt lens kullanımı ve ilaç tedavisi gibi yöntemler bulunur. Ek olarak gerektiği durumlarda cerrahi müdahale tekniklerinden faydalanabilir.

Sizler de göz bozuklukları ile ilgili bilgi edinmek için bize ulaşabilirsiniz. 

göz bozukluğu tedavisi

Göz Bozuklukları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Retina dejenerasyonu, katarakt ve diyabete bağlı gelişen görme sorunlarıyla yaşanmaktadır. Ayrıca göz tansiyonu ve sarı nokta hastalığı da örnek olarak gösterilebilir. 

Görmede bulanıklık, şiddetli göz ve baş ağrısı gibi belirtilerle anlaşılabilir. Gözlerin şişmesi ve kızarması yaşayan kişilerin de göz muayenesi olmaları gerekir.  

Bazı hastalıkların yan etkisi olarak göz hastalıkları ortaya çıkabilir. Aynı zamanda dış etkenler sonucunda göz sağlığı hasar görmektedir. Hastanın kalıtsal özellikleri de etkenler arasındadır.

Kişilerin göz yapısının anatomik özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Fakat göz bozukluklarının etkileri tamamen ortadan kalkmaz.

Zaman zaman artış veya azalma şeklinde teşhis edilir.  

Hipermetrop teşhisi olan kişilerin ergenlik çağında göz derecelerinde azalma görülür. Ancak farklı olarak miyoplarda düzenli bir artış olduğu kaydedilir. Sanılanın aksine göz bozukluklarının ilerlemesinin gözlük kullanımıyla bir alakası yoktur. 

mehmet tetikoğlu göz doktoru

Mehmet Tetikoğlu

Göz Hastalıkları Uzmanı

Whatsapp
Tıkla Ara
Konuma Bak