Göz kapağı cerrahisi

Göz Kapağı Cerrahisi

Doğuştan, yaşa bağlı etkenler ve travma gibi unsur dolayısıyla göz kapağında düşüklük oluşabilir. Göz kapağı cerrahisi ile beraber daha genç bir görünüme sahip olabilirsiniz. Günümüzde gelişen tedavi yöntemleri sayesinde üst ve alt göz kapaklarında görülen deformasyonlara müdahale edilebilir.

Cilt yapısı gereği yıllar içerisinde elastikliğini kaybeder. Yaşlanma belirtileri olarak da bilinmektedir. Aynaya bakıldığı zaman pek çok kişinin mutsuz olmasına neden olur. Torba oluşumu, renk farklılıkları ve üst göz kapağı üzerindeki düşüklük gibi belirtilere rastlanır.    

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

göz kapağı estetiğiGöz kapakları ve çevresi, yaşlanma bulgularının görüldüğü bölgeler arasında ilk sırada yer alır. Göz hastalıkları alanında uzman hekim tarafından gerçekleştirilen cerrahi işlemler dizisi sayesinde olumsuz etkileri en aza indirilir.

İlk olarak kişinin göz kapağı yapısı değerlendirmeye alınır. Operasyon sonrasında estetik ve doğal bir görünüm elde edilmesi hedeflenir. Bu doğrultuda hastanın da görüş ve isteklerine önem verilir. 

Uzman doktor tarafından yapılan çizim ve ölçümler sonrasında tedavi planı oluşturulur. Alt göz kapağı cerrahisi kapsamında gerçekleştirilen işlemlerde özel bir tekniğe başvurulur. Hastanın kirpik hattı ve göz yapısına uygun olacak şekilde hareket edilir.

Son dönemde gelişen teknikler nedeniyle kırışıklıklar ve torba oluşumuna rastlanır. Göz kapağı cerrahisi sayesinde kısa süre içerisinde önlendiği bilinir. Üst göz kapağı düşmesi ve çizgilerden ötürü kaşların şekli de olumsuz yönde etkilenir. 

Göz Kapağı Cerrahisi Kimlere Yapılır?

Göz çevresinde belirli unsurlar sonucunda sarkmalar görülmektedir. Vücudun alerjik etkenlere karşı tepkisi, enfeksiyon oluşumu ve güneş ışığına oldukça fazla oranda maruz kalmak gibi etkenler örnek olarak gösterilebilir. Aynı zamanda genetik faktörler ve kişinin yıllar içerisindeki uğradığı değişimlerden de söz edilebilir. 

Genellikle 35 yaş ve üzeri kişilerin tercih ettiği bir uygulamadır. Sebepler arasında ise yaşlanma belirtilerinin yoğun olarak izlendiği yaş aralığı olması yer alır. Ancak sanılanın göz kapağı cerrahisi işlemleri kalıcı bir operasyon değildir. Etkilerin 10 – 15 yıl sonrasında azaldığı gözlemlenir.  

Alt Göz Kapağı ve Üst Göz Kapağı Cerrahisi Farkları

Alt ve üst göz kapağı cerrahisiKişilerde sarkma ve torba oluşumu alt ve üst göz kapaklarında görülmektedir. İki operasyon arasındaki en belirgin fark ise üst göz kapağının daha hareketli bir yapıya sahip olmasıdır. Görme işleyişi, gözün hareketliliği gibi görevleri bulunur. Bu doğrultuda hem fizyolojik hem de estetik açıdan yapılan işlemler dikkatli bir şekilde planlanmalıdır.

Farklı olarak alt göz kapağı cerrahisi ise yapısal özellikleri gereği uygulanan işlemler değişkenlik gösterir. Üst göz kapağının aksine daha az hareketlidir. Aynı zamanda gözyaşı kanalının sinüslere iletilmesi noktasında aktif rol oynamaktadır. Operasyon sırasında gözaltındaki çukurların iyileştirilmesi hedeflenir. 

Operasyon Öncesi ve Sonrası Süreç

Alt ve üst göz kapağı ameliyatları öncesinde hekim tarafından belirtilen bazı uyarılar bulunur. Kanama ihtimalini önlemek adına birtakım ilaçların kullanımı sakıncalıdır. İki hafta öncesinde doktorunuzun belirlediği ilaçlardan uzak durmalısınız. 

İyileşme dönem açısından tütün içeren ürünlerin tüketilmemesi gerekir. Ameliyat bölgesinin kısa süre içinde iyileşmesi adına birkaç hafta boyunca kullanılmaması önemlidir. İşlemlerin sonrasındaki günlerde ameliyat izlerinin kaybolmaya başladığı gözlemlenir.   

Yüz ifadesindeki yorgun görünümün yerine daha canlı bir ifade elde edilen uygulamalara son yıllarda hastalar tarafından sıklıkla başvurulmaktadır. Operasyon süreci ve göz kapağı cerrahisi ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmak için bizlere ulaşabilirsiniz. 

göz kapağı cerrahisi

Göz Kapağı Cerrahisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Göz sağlığı ve hastalıkları alanında uzmanlığa sahip hekimler tarafından gerçekleştirilen bir operasyondur.

Kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Zaman içerisinde göz kapağı cerrahisi etkilerinin azaldığı bilinir. Yaşın ilerlemesi, hayat koşulları ve diğer faktörlerden dolayı ameliyatın tekrarlanması gerekebilir. 

Cerrahi alanda uzman ve deneyimli hekimler tarafından gerçekleştirildiği takdirde yan etkilerin ortaya çıkma olasılığı son derece düşüktür. Steril koşullara sahip ameliyat ortamında uygulanan işlemler sonrasında sağlıklı ve estetik görünüm elde edilir. 

Hastalar, daha genç ve dinamik bir yüz ifadesine sahip olur. Uzman hekim tarafından kişiye en uygun göz şekline karar verilir. Bu noktada kişinin istekleri de dikkate alınır.  

Kişide görülen yaşlanma belirtilerini en aza indirmek için bütünsel bir yaklaşım kullanmak gerekir. Göz kapakları, kaşlar ve alın bölgesinde gerçekleştirilen işlemler sonrasında daha etkili sonuç almak mümkündür.

mehmet tetikoğlu göz doktoru

Mehmet Tetikoğlu

Göz Hastalıkları Uzmanı

Whatsapp
Tıkla Ara
Konuma Bak