Göz Kuruluğu xerophthalmia

Göz Kuruluğu Nedir?

Güçlü ve sağlıklı gözler, kişilerin kaliteli yaşam koşulları içerisinde yaşamasına olanak sağlayan faktörlerden biridir. Ancak göz kuruluğu gibi rahatsızlıklar nedeniyle kişilerde görme bozuklukları ortaya çıkabilir. Erken dönemde teşhis edilip uzman hekim tarafından hastanın ihtiyaçlarına yönelik olarak tedavi planı oluşturulur.

Göz yapısı gereği koruyucu niteliği bulunan ıslak ve nemli bir tabakaya sahiptir. Gözde kuruluk belirtileri ise bu bölgedeki bozulmalar ve düzensizliklere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bazı kişilerde geçici ya da kronik olarak yaşanabilir. Belirtilerin yoğunluğunda dönemsel olarak değişiklikler gözlemlenir.

Göz Kuruluğu Neden Oluşur?

Genetik ve çevresel unsurlar dolayısıyla göz kuruluğu oluşabilmektedir. Telefon, tablet ve bilgisayar gibi elektronik cihazların uzun süreler kullanımı da sıkça karşılaşılan etkenler arasındadır. Aynı zamanda hatalı kontakt lens kullanımı sonrasında da gözde kuruluk bulgularıyla karşılaşılır.  

Yaşlılığa bağlı olarak gözyaşı seviyesinde ciddi miktarda azalma görülür. Buna bağlı olarak 50 yaş ve üzerindeki bireylerde göz yapısındaki bozukluklar sonucunda gözde kuruluk belirtilerine rastlanır. Kas ve dokuları hedef alan hastalıklar da göz sağlığına zarar vermektedir. Ek olarak tedavi amacıyla doktor tarafından verilen ilaçlar da etkenlerden biridir.

Hastaların gün boyunca zaman geçirdiği ortamların yeniden düzenlenmesi gerekir. İdeal nem ve ışık seviyesi gibi etkenler de bu doğrultuda gözden geçirilmelidir.      

Belirtileri Nelerdir?

Göz kuruluğu belirtileri, ilk etapta batma ve yanma olarak karşılaşılır. İlerleyen evrelerde de kaşıntı, gözlerde kızarıklık ve ağrı eklenebilmektedir. Hastalarda çabuk yorulma ve görüntünün bulanıklaşması durumlarını yaşadıkları gözlemlenir. Yaygın olarak ekran başında geçirilen zamanın kalitesinde düşüşler gözlemlenir. Gece vaktinde araba kullanma esnasında zorluk yaşanır.

Göz hastalıkları arasında en sık karşılaşılan ve etkileri nedeniyle kısa süre içerisinde müdahale edilmesi gerekir. Aksi takdirde ileri derecelerde görme bozukluklarına yol açabilir. Bu anlamda göz sağlığı ve hastalıkları alanında uzman hekimin oluşturduğu tedavi planı son derece etkilidir.     

Tedavi Yöntemleri

Suni gözyaşı damlaları ve jeller sayesinde iyileşme açısından istenilen sonuca kavuşulur. Uzman doktor tarafından yapılan kapsamlı muayenenin ardından gerekli medikal tedaviye başlanır. Enfeksiyon ve benzeri bulgular teşhis edilen kişilerde antibiyotik içerikli materyaller kullanılır.  

Damla ve ilaç kullanımı ile göz kuruluğu belirtilerinin önüne geçilemeyebilir. Punktum oklüzyonu ve çeşitli cerrahi müdahale yöntemleriyle tedavi edilmektedir. Göz hastalıkları ve tedavi süreçleriyle ilgili ayrıntılı bilgi için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

göz kuruluğu nasıl engellenir

Göz Kuruluğu Hakkında Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Gözler için nem sağlayan gözyaşı kanallarının yetersiz kalması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Yapısal özellikleri gereği ya da çeşitli sebeplerden dolayı kuruluğa yol açabilir.

Sağlıklı bir beslenme düzeni ve sigara dumanından uzak durmak oldukça önemlidir. Gözlerin gün içerisinde belirli süre dinlendirilmesi gerekir. Kirpik dibinin temiz tutulması ve gözyaşı damlaları kullanılması da dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır. 

Gözyaşı kalitesi ve miktarının zarar görmesi sonucunda görme işlevleri de benzer şekilde etkilenir. Bu nedenle gözlerde batma hissi, yanma ve bulanık görme ile karşılaşılabilir.

Başlangıç seviyesindeyken tedavi edilmediği takdirde ciddi boyutlarda sağlık sorunlarına yol açabilir. Göz kuruluğundan dolayı kornea yapısı zarar görmektedir. Bu nedenle ileri derecelerde görme bozuklukları oluştuğu kaydedilir.

Göz kapağında oluşan iltihabın yol açtığı belirtilerin ortadan kaldırılmasıyla birlikte göz kuruluğunda da büyük ölçüde iyileşme görülür. İstenilen oranda günlük su tüketiminin gerçekleştirilmesi de katkı sağlamaktadır. 

mehmet tetikoğlu göz doktoru

Mehmet Tetikoğlu

Göz Hastalıkları Uzmanı

Whatsapp
Tıkla Ara
Konuma Bak