göz tansiyonu glokom

Glokom (Göz Tansiyonu)

Karasu hastalığı olarak da bilinen göz tansiyonu ya da glokom, sinsi bir şekilde ilerleyen bir hastalıktır. Göz içi basıncın artması sebebi ile optik sinirler hasar görür bu durum göz tansiyon hastalığına sebep olur. Hastalık tedavi edilmediği durumlarda daha ciddi problemlere sebebiyet verebilir. Hastanın göz tansiyon belirtilerini fark etmesi durumunda vakit kaybetmeden göz hekimine danışması ve gerekli tedavinin hastaya uygulanması gerekir.

Göz Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

glokom nedirHem çocukluk cağında hem de erişkinlik ve yaşlılık döneminde göz tansiyon hastalığı ortaya çıkabilir. Göz tansiyon belirtileri çoğunlukla erken evrelerde kendini göstermez. Hastalığın belirtileri kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. En sık rastlanılan göz tansiyon belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Gözde gerginlik ve sertlik hissi,
  • Gözün üzerine bastırınca ağrı hissinin oluşması,
  • Mide bulantısı,
  • Geçici görme bulanıklıkları,
  • Görüş açısının hızlı bir şekilde kapanması gibi semptomlar belirtiler arasında yer almaktadır.

Glokom Tedavisi (Göz Tansiyon Tedavisi) Nasıl Yapılır?

Görme sinirlerimizde meydana gelen tahribat sonucu oluşan hastalığın tedavisi vakit kaybedilmeden uygulanmalıdır. Hastalığın tedavisinde hastanın gözünde oluşan hasar geri döndürülemez ancak hastalığın kontrol altına alınması mümkündür. Göz tansiyon tedavisi kapsamında uygulanan ilaç tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda diğer tedavi yöntemlerine de başvurulabilir. Göz tansiyon tedavisinde hastaya uygulanılacak yöntemler arasında; göz damlaları ve destek olarak ağızdan alınana ilaçlar, lazer tedavileri ve cerrahi müdahaleler yer almaktadır. 

Göz Tansiyon Hastalığı Tamamen İyileşir Mi?

Göz dokusunun ve sinirinin kendini yenileme kabiliyeti olmadığı için hastalığın yarattığı hasar geri döndürülemez ancak çeşitli tedavi yöntemleri ile hastalığın ilerlemesinin önüne geçilebilir. Göz tansiyon tedavisinde amaç, mevcut hasarın üzerine ek hasarın oluşmasını önlemektedir.

göz tansiyonu nedir

Göz Tansiyonu Kimlerde Görülür?

Genellikle belirti vermeyen gizlice ilerleyen bir hastalık olan göz tansiyon, 40 yaş üzeri hastalarda daha sık görülmektedir. Bu hastaların yılda bir defa göz tansiyon kontrolünden geçmesi oldukça önemlidir. Ailesinde göz tansiyon olan kişilerinde mutlaka belirli aralıklarla hekime kontrol olmaları gerekir.

Hastalığın Ortaya Çıkmasına Etki Eden Faktörler

Hastalığın tam olarak neden ortaya çıktığı bilinmemektedir. Göz travmaları, sistemik bazı hastalıkların hastalığa etki ettiği söylenebilir. Glokom, göz içi basıncın yükselmesi ile birlikte farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Hastalığın oluşmasına sebep olan nedenler arasında; ailede glokom olan kişi ya da kişilerin olması, 35 – 40 yaş arasında ya da 60 yaşın üstünde olmak, diyabet ya da hipertansiyon hastalığı olan kişilerde hastalığın görülme riski yüksektir.

Glokom

Göz Tansiyon Değerleri Ne Olmalıdır?

Normal göz tansiyon değerleri 6-21 mmHg arası olarak kabul edilmektedir. 21 mmHg üstü göz tansiyon olarak tanımlanmaktadır. Glokomun normal değeri 17 mHGg olarak kabul edilmiştir.

Göz Tansiyonu Zararları Nelerdir?

Hastalık ilk evrelerde net bir belirti vermezken zaman içerisinde göz sinirini yıpratır. Göz tansiyon hastalığının ilerlemesi durumunda hastada kalıcı hasara neden olabilir, kişi görme yetkisini kaybedebilir.   

mehmet tetikoğlu göz doktoru

Mehmet Tetikoğlu

Göz Hastalıkları Uzmanı

Whatsapp
Tıkla Ara
Konuma Bak