Göz Tansiyonu Tedavisi

Göz Tansiyonu Tedavisi

Göz tansiyonu, diğer adıyla glokom, göz içi sıvısının drenajının yetersiz olmasından dolayı göz içi basıncının artmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Normalde, göz içi sıvısı gözün ön kısmında, iris ve kornea arasında üretilir ve gözün drenaj sistemi aracılığıyla dışarı atılır. Göz tansiyonunun artması, bu sıvının doğru şekilde atılamamasından kaynaklanır. Uzun vadede optik sinir hasarına ve görme kaybına yol açabilen bu hastalık, erken teşhis ve göz tansiyonu tedavisi ile kontrol altına alınabilir.

Göz Tansiyonu Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Yüksek göz tansiyonunun belirtileri başlangıçta fark edilmez. Bununla birlikte, görme kaybı, bulanık görme, gözde ağrı veya kızarıklık, gözde ışık halkaları belirtileri görülür. Nedenleri ise Gözün drenaj sistemi, aköz hümörünün dışarı atılmasına yardımcı olur. Kanallar tıkalıysa sıvı dışarı atılamaz ve göz içi basıncı artar. Göz içindeki sıvının aşırı üretilmesi, göz içi basıncının yükselmesine neden olur.

Doğrudan veya dolaylı göz yaralanmaları, göz içi basıncını etkiler. Steroidler gibi bazı ilaçların uzun süreli kullanımı, göz içi basıncının artmasına neden olur. Üveit veya tümörler basıncı etkiler. Ailesinde yüksek göz tansiyonu veya glokom öyküsü olan kişiler, bu duruma daha yatkındır. Eğer göz tansiyonu belirtileri fark edilirse, en kısa sürede bir göz doktoruna başvurmak önemlidir. Erken teşhis ve tedavi, olası göz hasarını ve görme kaybını önleyebilir.

Göz Tansiyonu Tedavisi

Göz Tansiyonu Tedavisi Yöntemleri

Göz tansiyonu tedavisi, göz içi basıncını düşürmeye yöneliktir. Bu basıncın kontrol altında tutulması, optik sinire verilebilecek hasarı engeller ve bu sayede görme kaybı riskini azaltır. İlaç tedavisi, göz damlası formunda uygulanan ilaçlarla başlanır. Damlalar göz içi sıvısının üretimi azaltır veya sıvının dışarı atılmasını arttırır. Bazı ilaçlar göz sıvısının dışa akışını arttırarak göz içi basıncını düşürür bazıları ise sıvı üretimini azalarak basıncı düşürür.

Lazer tedavisi ilaç tedavisine cevap vermeyen ya da ilaçları tolere edemeyen hastalar için tercih edilir. Trabeküloplasti de lazer, gözün drenaj sistemini genişletmek için kullanılır, böylece sıvı daha kolay akar. İridotomi yöntemi özellikle dar açılı glokomda, iris üzerinde küçük bir delik oluşturularak sıvının daha iyi akmasını sağlar.

Cerrahi yöntemler son çare olarak başvurulur. Trabekülektomi, sıvının dışa akmasını kolaylaştırmak için drenaj kanalında bir açıklık yaratır. Glaukom şantı implantasonu yönteminde, basıncı düşürmek için minik bir cihaz yerleştirilir. Mikro-invaziv glaukom cerrahisi yönteminde, geleneksel glaukom cerrahisine kıyasla daha az invaziv olan bu yeni tekniklerle basınç kontrol edilir.

Göz tansiyonu tedavisi, hastanın genel sağlık durumu, hastalığın şiddeti ve sebebi gibi faktörlere bağlı olarak belirlenir. Önemli olan, tedavi planının düzenli olarak gözlemlenip değerlendirilmesi ve gerektiğinde ayarlanmasıdır.

Göz Tansiyonu Tedavisi Yöntemlerine Göre İyileşme Süreçleri

Göz Tansiyonu Tedavisi Yöntemlerine Göre İyileşme Süreçleri

Göz içi basıncının normalin üzerine çıkması durumunda göz tansiyonu meydana gelir. Bu durum, tedavi edilmezse optik sinire zarar verebilir ve zamanla körlüğe neden olabilir. Göz tansiyonunun tedavisi, hastalığın tipine, şiddetine ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir.

Göz damlaları, basıncı düşürmek için en yaygın kullanılan tedavi yöntemidir. Hızla etkisini gösterir ve genellikle birkaç saat içinde göz içi basıncını düşürmeye başlar. Ancak, tam etki için birkaç gün veya hafta sürer. Düzenli kullanımı esastır ve genellikle ömür boyu devam etmesi gerekir. Oral ilaçlar, göz damlaları yeterli gelmediğinde reçete edilir. Genellikle hızla etkisini gösterir. Ancak, bazı yan etkileri vardır ve doktor gözetiminde kullanılması gerekmektedir.

Lazer Trabeküloplasti, sıvının akışını arttırarak basıncı düşürmeyi amaçlar. Lazer trabeküloplasti sonrasında hemen hemen her hastada görülür, ancak tam sonuçlar için birkaç hafta beklemek gerekir. Bu tedavi birkaç yıl kontrol altında tutabilir. Mikrocerrahi prosedür sırasında, doktor sıvının dışarı akmasına yardımcı olacak yeni bir drenaj açıklığı yaratır. Cerrahi sonrası iyileşme süresi genellikle birkaç haftadır. Ancak, bu süreçte komplikasyon riski vardır ve düzenli kontrol gereklidir. Tüp şantları, sıvının dışarı akmasını sağlar ve basıncı düşürmeye yardımcı olur. Şant yerleştirme ameliyatı sonrasında iyileşme genellikle birkaç hafta sürer.

Göz tansiyonu tedavisi bireysel duruma bağlı olarak değişir ve en uygun tedavi yöntemini belirlemek için bir göz doktoruyla konsültasyon yapmak esastır. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yoruma kapalı.