Katarakt tedavisi

Katarakt Tedavisi

İlerleyen yaşa bağlı olarak kişilerin göz sağlığı olumsuz yönde etkilenebilir. Hastaların göze perde inmesi hali olarak tanımladıkları bu rahatsızlık ve belirtileri ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Göz hastalıkları alanında uzman hekimler tarafından katarakt tedavisi gerçekleştirilir. Cerrahi müdahale alanında gelişen yöntemlerle beraber az oranda kesi uygulamasına başvurulur. Dikişsiz ve küçük boyutlardaki müdahale bölgeleri sayesinde iyileşme süreci olumlu yönde etkilenir. Hastalar kısa süre içerisinde günlük aktivitelerine dönüş yapabildikleri gözlemlenir.

Belirtileri Nelerdir?

Genellikle 55 yaş ve üzeri hastalarda katarakt belirtilerinin yaşandığı kaydedilir. Göz merceğindeki başlangıç düzeyindeki matlaşma, belirgin örnekleri arasındadır. Devamındaki süreçlerde ise sertleşme ve görme işlevlerinin zayıflaması olarak sıralanabilir. Çevremizde bulunan renklerin kalitesinin bozulması da katarakt tedavisi yöntemleriyle ortadan kaldırılabilir. Sağlıklı göz yapısına sahip bireylerin aksine yoğun seviyede ışık bulunulan ortamlardan rahatsızlık duyulabilir. Gözlerin yorulması, net görememe, baş ağrısı ve derinlik algısının azalması katarakt belirtilerinden bazılarıdır. Katarakt bulguları gösteren kişilerde ortak noktalar bulunur. Örneğin araba farları, güneş ışınlarının daha az görüldüğü saatler içerisinde ve sisli hava durumunda daha yoğun olarak izlenebilir.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Hastalığın teşhisi, göz hastalıkları uzmanlığı çerçevesinde yapılan tetkikler sonucunda gerçekleştirilir. Alanında uzman hekim tarafından kişinin şikayetleri ve güncel sağlık durumuyla ilgili bilgi alınır. Biyomikroskop aracılığıyla göz yapısının ayrıntılı incelenmesinin ardından katarakt teşhisi konulabilir. Tedavi sürecinde ise cerrahi müdahale tekniklerine başvurulur. İntrakapsüler veya ekstrakapsüler katarakt ekstraksiyonu adı verilen yöntemler kullanılır. Yeni nesil dikişsiz teknikler sayesinde etkili bir iyileşme sağlanır. Kişinin görme fonksiyonları olumlu yönde ilerleme göstermektedir. Aynı zamanda operasyon sonrası dönemde de kısa süre içerisinde günlük faaliyetlere geri dönüş sağlanır. Hastaların göz sağlığı, istekleri ve hekimin değerlendirmesi ışığında diğer görme problemlerini ortadan kaldırmak mümkündür. Göz içerisine yerleştirilen akıllı lensler sayesinde uzak ve yakını daha net bir şekilde görülebilir. Katarakt tedavisi ve ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi için bizimle iletişim kurabilirsiniz. Katarakt ameliyatı ve tedavisi

Katarakt Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Doğal göz yapısı içerisindeki merceğin sağlıklı yapısını kaybetmesi haline denir. Buğulu görme ve matlaşma gibi belirtilerle kendini gösterir.

Doğumsal ve yaşlılığa bağlı etkenler sonucunda katarakt ortaya çıkmaktadır. Anne karnında oluşan iltihap ve ilaç kullanımının etkili olduğu söylenebilir. Özellikle diyabet hastalığı sonucunda da renklerin solgun biçimde görülmeye başlar.

Genellikle pastel tonları ağırlıklı olarak ve çevrelerindeki ayrıntıları seçememe şeklinde görmektedir. 

Gece vaktinde görme sırasında bozukluklar ve ışıklı ortamlarda hassasiyet oluşmaktadır. Renklerde de belirgin bir şekilde bozulmaya uğramasından bahsedilebilir. 

Gözlük kullanımı ve ilaç tedavisiyle etkili bir iyileşme sağlanmamaktadır. Akıllı lens uygulaması gibi gelişmiş cerrahi yöntemlerle gözdeki katarakt tedavi edilebilir.  

Erken dönemde teşhis edilip tedaviye başlanmaması durumunda ileri derece görme kaybı yaşanabildiği kaydedilir. 

Katarakt ameliyatıyla tedavi planı oluşturulmayan hastalara daha sonraki dönemlerde müdahale etmek daha da zorlaşacaktır. Görme kaybı ve göz kayması başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına sebep olur.  

Ödem ve benzeri yan etkilerinin ortaya çıkması beklenir. Operasyon ertesindeki saatlerde bulanık olarak görmek oldukça normaldir. Aynı zamanda gözün ellerle teması, yüz ve gözlerin yıkanması tedaviyi olumsuz yönde etkiler. Son olarak hastaların gözlük kullanması gerekebilir.   

mehmet tetikoğlu göz doktoru

Mehmet Tetikoğlu

Göz Hastalıkları Uzmanı

Whatsapp
Tıkla Ara
Konuma Bak