katarakt

Katarakt hastalığı gözümüzde buluna saydam göz merceğinin yılların etkisi ile saydamlığını kaybetmesinden kaynaklanan bulanık, buğulu ve bir sis perdesinin arkasından bakıyormuş gibi görme şeklindedir.

Kataraktın Belirtileri

  • Görme keskinliğindeki azalma ve buğulu görme
  • Gece görüşünde bozulma ve gece ışık dağılmaları
  • Işığa karşı artmış hassasiyet
  • Gözlük numaralarının sık değişmesi
  • Renklerde bulanıklaşma

Kataraktın Tedavisi

Kataraktın tek tedavisi ameliyattır. Fakoemülsifikasyon yöntemi ile Gözde saydamlığını kaybetmiş ve net görememeye sebep olan doğal merceğin alınarak yerine yapay bir mercek yerleştirilir. Göz içi mercek seçimi daha sonra gözlük uzak yakın gözlük kulanma veya kullanmama konusunda bize seçenekler sunar. Göz içi mercekler; monofokal (tek odaklı), bifokal (çift odaklı) ve tri-fokal (üç odaklı) olmak üzere üçe ayrılır. En ileri teknoloji tri-fokal akıllı merceklerin kullanıldığı katarakt ameliyatlarının ardından hastalar, uzak, yakın ve ara mesafelerde net görme sağlar. Yani gözlük kullanmak zorunda kalmazlar. 

Katarakt ameliyatı

Katarakt ameliyatı, teknolojinin gelişmesi ile narkozsuz, iğnesiz ve ağrısız bir şekilde yapılmaktadır. Ameliyat kataraktın sertliğine göre 10 ile 30 dk arası sürmektedir. Hasta ameliyat sonrası gözü bandaj ile kapatılarak aynı gün eve gönderilmektedir. Katarakta ameliyatının başarısını etkileyen en önemli faktörler hekimin tecrübesi, göz içine yerleştirilecek merceğin kalitesi, belirlemektedir. Ameliyat sonrası 3 hafta boyunca kullanılacak ilaçlarla hasta takip edilmektedir.

Trifokal (akıllı) mercekler

Akıllı mercek ameliyatı uzak ve yakın için gözlük kullanan veya katarat nedeni ile görme azlığı olan kişilerde kullanılan bir yöntemdir. Ameliyat ile göz için yerleştirdiğimiz bu mercekler sayesinde ömür boyu göz içinde kalır. Çıkartıp takmaya gerek olmaz. Yeni Premium akıllı lens teknolojisi ile hastalarımız uzak, yakın ve bilgisayar mesafesi dediğimiz orta mesafede gözlük ihtiyacı olmadan net görme imkanı sağlar.

Operasyon öncesi detaylı göz muayenesi ile beraber hastanın günlük hayatta sıklıkla kullandığı mesafelerde göz önünde bulundurularak mercek seçimi yapılır. Uygun hasta, uygun teknik ve uygun mercek seçimi ile çok başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Operasyon sonrası hastalarımız 3 hafta boyunca damla kullanmasını ve gözünü korumasını gerekmektedir. Ameliyattan 3 4 gün sonra hemen hemen tüm hastalarımız ev ve iş hayatlarına dönebilirler.

Katarakt ameliyatı

mehmet tetikoğlu göz doktoru

Mehmet Tetikoğlu

Göz Hastalıkları Uzmanı

Whatsapp
Tıkla Ara
Konuma Bak