Kontakt Lens Çeşitleri

Kontakt Lens Çeşitleri

Göz üzerine doğrudan yerleştirilen bir tür görme düzeltme cihazıdır. Plastik veya silikon hidrojel malzemeler yapılan bu lensler, kornea üzerine oturarak, gözlük yerine kullanılabilir ve gözlük kullanımından daha doğal bir görüntü sağlayabilir. Kontakt lens çeşitleri, miyop, hipermetrop, astigmatizma ve yaşa bağlı göz hastalıkları gibi göz hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılır.

Kontakt Lens Çeşitleri Nelerdir?

Temel olarak sert ve yumuşak lensler olmak üzere iki ana kategoriye rakipler. Bunların yanı sıra, kullanım amaçlarına ve özelliklerine göre birçok farklı çeşitte lens bulunmaktadır. Şu şekilde açıklanabilir;

-Günlük kullan-at lensler

-Haftalık veya aylık lensler

-Renkli lensler

-Torik lensler (astigmatizma tedavisi için)

Kontakt Lens Çeşitleri-Multifokal lensler (yaşa bağlı görme zorlukları için)

-RGP mercekleri

-Silikon hidrojel lensler

-Skleral lensler (kornea hastalıkları için)

Bu sadece kontakt lens çeşitleri için birkaç örnektir. Her biri farklı kullanım özellikleri ve avantajları sağlar. Göz hastalıkları alanında uzman hekim tarafından size uygun lens belirlenir.

Kontakt Lens Kullanımı

Lensler gözlerde düzgün bir şekilde oturmalı ve hijyen kurallarına uygun şekilde kullanılmalıdır. Ayrıca lensler, talimatlarla belirtilen sıklıkta değiştirilmeli ve bakımları göz doktoruyla kontrol edilmelidir. Lenslerin kullanımı sırasında gözlerdeki rahatsızlık hissedilirse, lensler çıkarılmalı ve doktora başvurulmalıdır. Ayrıca kontakt lenslerle uyurken yüzerken veya duş alırken su temasından kaçınılmalıdır.

Kontakt lensler, aşağıdaki göz problemleri için düzeltici bir tedavi olarak kullanılabilir. Örneğin; miyopi (kısa görme),  hipermetropi (uzak görme), astigmat, presbiyopi (yaşa bağlı yakın görme bozukluğu) ve keratokonus (korneanın koni şekli bozukluğu) bunlardan bazılarıdır.

Ancak, herhangi bir lens kullanmadan önce, bir göz doktoru tarafından muayene edilmeniz önerilir. Göz sağlığı açısından doğru lens tipi, uygun numara, kullanım riski ve hijyen kuralları belirlenmelidir. Ayrıca kontakt lens çeşitleri arasından hastalığınıza ve faktörlerinize uygun lensi seçmelisiniz.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *