kontakt lens

Kontakt Lens

Bazı kornea hastalıklarının tedavisinde uygulanılan kontakt lens günümüzde çoğunlukla gözlük takmayı istemeyen ya da renkli gözlü olmayı isteyen kişiler tarafında tercih edilmektedir. Uzun yıllardır kullanılan lensler, gelişen teknoloji ile birlikte çeşitlenmiştir. Hastaya uygun kontakt lens seçimi göz doktorunun muayenesi sonrasında belirlenmektedir. Göz hekiminin yaptığı muayene ardından saptanan bulgular eşiğinde hastaya kullanılacak lens tipi, derecesi, taban eğri ve çapı belirlenir.

Kontakt Lens Seçimi Nasıl Yapılır?

Kontakt lens kullanımıHastanın gözüne en uygun kontakt lens seçimi için mutlaka göz hekiminin hastayı muayene etmesi gerekir. Kontakt lensler, gözün ön kısmını kaplayan gözyaşı zarına yapışarak ve biraz da göz kapaklarının basıncı ile yerinde durmaktadır. Kontakt lens seçiminde çok sıkı lens tercih edilmemelidir. Çok sıkı lensler gözde çeşitli hassasiyetlerin oluşmasına sebep olabilir. Çok gevşek lenslerde aşırı hareket eder ve göz kırpma sonrası görüntü bulanır, lens merkezden kaçar. Hastaya en uygun kontakt lens seçimi için mutlaka göz hekimine danışılması gerekmektedir.

Kontakt Lens Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kontakt lens kullanan hastaların göz sağlığı için lensleri kullanırken dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Kontakt lens kullanan hastalar, net ve rahat görmeli, lensi hissetmemelidir. Göz kırpma sonrası görüş değişmemelidir. Kenar şeridi göze baskı yapmamalıdır. Kontak lensler ile uyunmamalı, denize ya da havuza girilmemelidir. Kontak lens kullanırken gözde kızarıklık ya da batma hissi oluşma durumunda hemen lensi çıkarıp göz hekimine başvurulmalıdır.

Kontakt Lenslerin Özellikleri Nelerdir?

Kontakt lensler 3 ayrı bölümden oluşmaktadır. Kontakt lenslerin özellikleri arasında arka yüzey, ön yüzey, temel eğri yer alır. Arka yüzey; lensin kornea ile temas eden kısmıdır. Ön yüzey, lensin kornea ile temas etmeyen yüzüdür. Temel eğri ise; lensin rahat olabilmesi için göze temas eden arka yüzeyi ile korneanın ön yüzeyinin uyumlu ve benzer eğilimde olması kontak lenslerin özellikleri arasında yer almaktadır.

kontakt lens nedir

mehmet tetikoğlu göz doktoru

Mehmet Tetikoğlu

Göz Hastalıkları Uzmanı

Whatsapp
Tıkla Ara
Konuma Bak