lazer göz tedavisi

Uzak veya yakın mesafede görüşte zorluk yaşayan kişilere uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Uzun yıllar süren gözlük kullanımı sonrasında lazer göz ameliyatı olan hastaların daha konforlu bir yaşama sahip oldukları gözlemlenir. Cerrahi müdahale çeşitleri arasında yer almakta ve işlemler göz hastalıkları alanında uzman hekim tarafından yürütülmesi gerekir.

Ameliyatın öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gereken noktaların, işlemi gerçekleştirecek uzman hekimin bilgilendirmesi gerekir. Hangi tekniğin uygulanacağı, operasyon ertesinde hastanın görme işlevlerinin nasıl olacağı ve benzeri konuları örnek olarak gösterilebilir.      

Gün içerisinde maruz kalınan etkenler ve bireylerin istekleri oldukça etkilidir. Lens ve gözlük gibi ürünleri rahatlıkla kullanamayan kişilerin başvurduğu gözlemlenir. Pek çok insan tarafından göz çizdirme operasyonu olarak bilinmektedir. Genellikle miyop ve hipermetrop teşhisi olan bireyler tarafından talep edilir.

Lazer Göz Ameliyatı Nedir?

Tıbbi literatürde refraktif cerrahi adıyla bilinir. Kişisel ya da diğer sebeplerden ötürü lens, gözlük kullanmak istemeyen çok sayıda kişi bulunur. Lazer göz ameliyatı sürecinde gerçekleştirilen işlemler sayesinde tedavi sonrasında hastanın görme işlevlerinde iyileşme görülür. Gözlük veya herhangi bir aracı olmaksızın çevreyi görmek daha kolay hale gelir.   

Son dönemde lazer teknolojisi sayesinde çeşitli hastalıklarda büyük oranda iyileşme gözlemlenir. Göz sağlığını olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıklarda lazer tekniği sayesinde olumlu yönde ilerleme görülür. Yeni nesil tekniklerle beraber daha kısa sürede işlemler gerçekleştirilir. Aynı zamanda şiddetli ağrı ve benzeri olumsuz etkilerin daha az seviyede yaşanmaktadır. 

Miyop, Hipermetrop ve Astigmat Tedavilerinde Lazer Ameliyatı

İleri derece görme sorunu olan bireylerde lazerle göz çizdirme uygulamasının etkili olmadığı bilinmektedir. Refraktif cerrahi veya göz çizdirme olarak bilinen uygulama belirli kişilerde yüksek oranda sonuç verebilir. Orta ve düşük seviyelerde izleyen görme bozukluklarında iyileşme sağlanır. Örnek olarak ileri seviyede olmayan miyop, hipermetrop ve astigmat teşhisi olan hastaları hedef alan bir ameliyattır.  

Cerrahi anlamda hastalara flepli ve flepsiz olmak üzere farklı yöntemler uygulanır.  Flepli yöntem kapsamında göz içerisinde yer alan korneadan parça kaldırılıp lazer uygulanır. Günümüzde gelişen cerrahi teknikler sayesinde daha kısa sürede tedavi olanağı bulunur. No touch lazer sırasında kornea yüzeyine yeni nesil teknikler kullanılarak gerekli işlemler yapılır. 

Lazer Göz Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Tedavi sürecinde hangi cerrahi yöntemin uygulanacağına birtakım etkenlerle beraber karar verilir. Hastanın tercihi ve tıbbi açıdan kişiye uygun olan tekniğe başvurulur. Lazer göz ameliyatı kapsamındaki işlemler sonrasında hastanın herhangi bir sorun yaşanmayacağı bilinen tedavi yöntemi tercih edilir.    

Yaş aralığı 20 – 35 arasında olan bireylere excimer lazer tekniği ile ameliyat edilir. Fakat 35 yaş ve sonrasındaki dönemde göz yapısı ve görme bozuklukları daha komplike hale gelecektir. Uzak ve yakın mesafe görmeyi eş zamanlı olarak tedavi etmek daha zorlaşmaktadır. Bu noktada akıllı mercekler aracılığıyla da iyileşme sağlamak mümkündür.

Göz hastalıklarının olumsuz etkilerini cerrahi yöntemlerle minimuma indirmek son derece kolay hale gelmiştir. Lazer göz ameliyatı süreci ve size en uygun yöntem hakkında fikir sahibi olmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. 

lazer göz ameliyatı

Lazer Göz Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Lazerle göz çizdirme uygulaması sonrasında olumsuz yöndeki etkilerin ortaya çıkma olasılığı oldukça düşüktür. Ender olarak bazı hastalarda göz kuruluğu ve görme esnasında parlama gibi problemlerle karşılaşılabilir. 

Ameliyat öncesinde kişinin güncel sağlık durumu hakkında bilgiler elde edilir. Beraberinde görme bozukluğunun türü ve hangi derecede olduğu da tedavi sürecini belirlemektedir. Anestezi eşliğinde ve yeni nesil lazer yöntemi sayesinde görme fonksiyonlarında da düzelme gözlemlenir. 

Katarakt, ileri düzeyde göz kuruluğu, hamilelere uygulanması sakıncalı bir yöntemdir. Ek olarak görme bozukluğu derece olarak ilerlemeye devam eden kişiler, kornea sorunları ve diyabet teşhisi olan kişilere de yapılmamaktadır.

Uygulama öncesinde anestezi niteliği taşıyan bir damla uygulanır. Böylelikle gözler zamanla uyuşmasıyla olası ağrıların önüne geçilir. 

Göz bozukluğunda artış görülmeyen ve 18 yaşın üzerindeki hastalara lazer göz ameliyatı uygulanmaktadır.

Operasyon ertesinde özellikle görme kalitesinin nasıl olacağı merak edilir. Gözlük kullanımı yüzde yüz olarak ortadan kalkmayabilir. Ancak görme keskinliğinden belirgin bir iyileşme görülür. 

mehmet tetikoğlu göz doktoru

Mehmet Tetikoğlu

Göz Hastalıkları Uzmanı

Whatsapp
Tıkla Ara
Konuma Bak