Lazer Göz Ameliyatı Sonrası

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası

Lazer göz ameliyatı, miyop, hipermetrop, astigmat ve uygun durumlardaki keratokonus problemlerinin giderilmesine yönelik yapılmaktadır. Operasyon ne kadar iyi geçerse lazer göz ameliyatı sonrası iyileşme sürecini de doğrudan etkilemektedir. Bu tedaviler göz çizdirme olarak da bilinmektedir. Bahsi geçen bu problemler, kişilerin günlük yaşamını zorlaştıran ve bireylerin kendi başlarına yaşama imkanlarını ileri seviyelerde azaltan sağlık nedenlerindendir.

Sağlıklı bir şekilde görebilmek için kontakt lens ya da gözlük kullanımı zorunlu kılan bu görme problemleri, kişilerin yaşam konforunu düşürmektedir. Kişinin günlük yaşamını sürdürebilmesi için gözlük kullanımı, birçok kişi tarafından istenmeyen bir durum olabilmektedir.

Geçmiş yıllarda göz numarası bozuk olan kişiler için gözlük kullanımı zorunlu bir durum olarak bilinmekteydi. Sonraki yıllar da kontakt lenslerin çıkmasıyla birlikte bu zorunluluk ortadan kalkmıştır. Ama kontakt lenslerin sürekli takılıp çıkarılabilmesi nedeniyle kişilerin yaşadığı çeşitli nedenler vardır. Ayrıca, lensler gözün enfeksiyon kapmasına yol açmasından dolayı gözlük kullanılmaya karşı olumsuz durumlar gelişmektedir.

Kısaca birçok farklı göz hastalığı için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazer göz ameliyatı sonrası birçok insan daha iyi görme deneyimine sahip olabilir ve gülük yaşam aktivitelerini rahatlıkla yapabilir.

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası

Lazer Göz Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Lazer göz ameliyatı, gözlük veya lens kullanımı gerektiren birçok göz bozukluğu için uygulanabilir. Bu ameliyatın en yaygın olarak kullanıldığı göz bozuklukları şunlardır:

Miyopi (kısa görme): Gözün odak noktası göz içinde bulunan netleştirici lensin önünde bulunur, bu da gözün uzaktaki nesneleri net görmesini engeller. Lazer göz ameliyatı sayesinde, gözün netleştirici lensinin şekli değiştirilerek, gözün odak noktasının doğru yere gelmesi sağlanabilir.

Hipermetropi (uzak görme): Bu durumda gözün odak noktası göz içinde bulunan netleştirici lensin arkasında bulunur, bu da gözün yakındaki nesneleri net görmesini engeller. Lazer göz ameliyatı sayesinde, gözün netleştirici lensinin şekli değiştirilerek, gözün odak noktasının doğru yere gelmesi sağlanabilir.

Presbitiyo (yaşlı göz): Gözün netleştirici lensinin esnekliğini kaybetmesiyle ortaya çıkar. Bu durumda, gözün odak noktası doğru yere gelmez ve gözün net görmesi engellenir. Lazer göz ameliyatı sonrası, gözün netleştirici lensinin şekli değiştirilerek, gözün odak noktasının doğru yere gelmesi sağlanabilir.

Astigmatizm (astım): Göz içerisinde bulunan netleştirici lensinin şekli düzgün değildir. Ek olarak gözün odak noktası doğru yere gelmez. Lazer göz ameliyatı sayesinde, gözün netleştirici lensinin şekli değiştirilerek, gözün odak noktasının doğru yere gelmesi sağlanabilir.

Lazer Göz Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Operasyondan önce hasta göz ve çevresine her hangi bir makyaj yapmamalıdır. Ayrıca ameliyat günü kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa kullanmayı bırakmalıdır. Kontakt lens kullanan hastalar operasyondan 1-2 gün önce kontakt lens kullanımını bırakmalıdır. Hastanın durumuna özel olarak dikkat edilmesi gereken başka hususlar var ise doktorunuz, hastayı ameliyat öncesi hazırlık aşamasında ne yapılması gerektiğiyle ilgili sizleri bilgilendirilecektir.

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yapılan operasyon sonrası baş ağrısı hissedilmesi durumunda kan sulandırıcı özelliği olmayan bir ağrı kesici yine doktorunuza danışılarak kullanılabilir. Operasyon görmüş gözü güneşten ve ışıktan korumak da yine baş ağrısını önlemeye yardımcı olacak yöntemlerdendir.

İlk gün; bulanık görme ve gözlerde 3-4 saat batma, yanma ve sulanma gibi durumların olması gayet normaldir. Doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçların ameliyat sonrası aksatılmadan, tarif edildiği gibi kullanılmalıdır. İşlem sonrası baş ağrısı hissedilmesi durumunda kan sulandırıcı özelliği olmayan bir ağrı kesici yine doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.

Ameliyat olunduğu gün araba kullanmak ve işe gitmek sakıncalı olacağından doktorunuz tarafından tavsiye edilmez. Tozlu ortamda bulunmamaya özen gösterilmeli, işlem gören göz ilk 24 saat içinde ovalanmamalıdır. ilk 2 gün duş alınmaması gerekir. 15 gün boyunca denize, havuza girmemeleri tavsiye edilir. Operasyonun ertesi günü gündelik hayatınıza dönebilirsiniz. Operasyondan sonra doktorunuzun suni gözyaşı damlasını 3-6 ay kadar kullanılması önerilir.

İnsan gözünde genellikle sağlıklı bireylerde dahil olmak üzere tam sıfır numara yoktur. Ancak lazer göz ameliyatı sonrası yüzde 95 olasılıkla kişinin gözlükle ya da kontakt lense sağladığı görme düzeyi gözlüksüz olarak da elde edilebilir.

Lazerle yapılan göz operasyonun türüne göre, hastanın özelliklerine göre kontrol süreleri değişkenlik gösterebilir. Ertesi gün, bir hafta sonra, 1 ay ve 3 ay sonra şeklinde programlandıktan sonra yılda bir kere rutin kontrole gidilebilir.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *