Tedaviler

Lazer

Miyop, hipermetrop ve astigmat nedeni ile uzak ve yakın görme sorunu olan hastalar bu tedavi için adaydırlar.  Lazer ile gözlükten kurtulma tedavisi 1980 yılından beri yaklaşık 50 milyon kişiye başarılı bir şekilde uygulanmış

Lazer göz muayenesi çok kapsamlı ve detaylıdır ve yaklaşık 1 saat sürer.

Kişiye özel uyguladığımız yöntemler sayesinde hastamızın gözlük veya kontakt lens olmadan kaliteli ve net bir şekilde görmesi amaçlanmaktadır.

Kimlere lazer göz ameliyatı yapılabilir?

Yapılacak ön muayene ve tetkikler sonrasında aşağıdaki kriterlere uygun kişiler lazerle tedavi edilebilmektedir

 • 18 yaşından büyük kişiler, ve son 1 yılda göz derecesinde 0,5 D den fazla değişmemiş olanlar
 • Kornea kalınlığı uygun kişiler,
 • -10 diyoptriye kadar miyobu olan kişiler,
 • 6 diyoptriye kadar astigmatı olan kişiler,
 • +4 diyoptriye kadar hipermetropisi olan kişiler,
 • Diyabet, romatizma gibi sistematik hastalığı bulunmayanlar
 • Gözlerinde başka herhangi bir hastalık (kornea sivrileşmesi, göz tansiyonu vb.) bulunmayanlar
 • Hamile veya emzirme döneminde olmayanlar.

LAZER TEDAVİSİNDE AŞAMALAR

1.Aşama: Muayene

Muayenede göz numaraları ölçüldükten sonra düzeltilmiş en iyi görme keskinliği belirlenir. Biyomikroskobik muayene yapılır ve göz tansiyonu ölçülür. Hastanın herhangi bir hastalığı olup olmadığı ayrıntılı değerlendirilir.

2.Aşama: Tetkikler

İşlemin yapılacağı kornea (gözün ön saydam tabakası) dokusunu haritası ileri düzey topografi cizları ile belirlenir. Pakimetri ile bizler için en önemli paremetrelerden biri olan kornea kalınlığı ölçülür.

3.Aşama: Damlalı göz muayenesi

Göz bebeklerini genişleten bir damla ile öncelikle gizli kalmış bir göz numarası varsa o belirlenir. Sonrasında göz dibi muayenesi ile retina tabakası ayrıntılı muayene edilir.

 1. Aşama: Ameliyat kararı

Tetkik ve muayene sonuçlarının değerlendirdikten sonra beraber ameliyatınıza ve hangi teknik ile ameliyat olacağınıza karar veriyoruz

LAZER ÖNCESİ VE SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR

Lazer öncesi:

Yeme veya içme ile ilgili herhangi bir kısıtlamamız yoktur.

Parfüm kullanmamalıyız

Makyaj yapılmamalı

Lazer esnasında: 

Lazer işlemin kendisi kısa süren bir işlemdir. Yaklaşık bir göz 10-20 sn arası sürmektedir. Steril bir ortamda olması gerekmektedir. Bir gözün lazer işlemi hazırlığı ile beraber yaklaşık 5 dk sürmektedir. Hastamızın gözünü rahat açması için damla ile uyuşturma işlemi yapıldıktan sonra özel bir aparat ile göz kapakları açılır. Yeni teknoloji ile göz renkli tabaka olan iris tanıma işlemi yapılır. Böylece lazer yaparken hasta tarafından istemsiz olan göz hareketleri sonucu etkilememiş olur.  İşlem sırasında hiçbir şekilde ağrı ve acı hissedilmez. Hasta, tedavi bittikten sonra lazer odasından gözleri bandajlanmadan çıkar.

İlk 24 saat

İlk gün bulanık görme biraz yanma, batma ve sulanma olması normaldir.  İlaç kullanımına doktorun tavsiye ettiği şekilde dikkat edilmesi gerekmektedir. Tozlu ortamda bulunmaktan kaçınılmalı, tedavi edilen göz ilk 24 saat süresince ovalanmamalı, kaşınmamalı, ellenmemeli, yüz yıkanmamalı ve banyo yapılmamalıdır. İlk günlerde göze sabun ve şampuan kaçmamasına dikkat edilmelidir. Ertesi gün yapılacak doktor kontrolünde gözün yüzeyindeki saydam bölgede kırışıklık tespit edilirse veya flap (kapakçık) altında bir reaksiyon söz konusu olursa flap altının yıkanması gerekebilir. Ameliyattan sonra yaklaşık 3 – 6 ay süre ile doktorun önereceği bir suni gözyaşı damlası kullanılmalıdır.

NO-TOUCH LAZER

No-Touch lazer ile miyop ve astigmat tedavisi göze dokunulmadan yapılır.

No-Touch lazer tedavisi kimlere yapır?

Göz yapısı uygun olan miyop ve astigmat hastalarına yapılabilir. Özellikle korneası ince veya normalden dik olan hastalarda birinci tercih olarak uygulanır. Yakın dövüş sporları ile ilgilenen, travmaya maruz kalabilecek riskli işlerde çalışan kişilerde ilk tercih olmaktadır.

No-Touch lazer nasıl uygulanır?

No-Touch lazer uygulaması sadece anestetik bir damla damlatılarak yapılan bir uygulamadır. Göz batikon ile hazırlandıktan sonra lazer cihazından çıkan ışınlar ile göz doğrudan tedavi edilir. İki göz aynı anda yapılır. İşlem esnasında hiçbir şeklide ağrı ve acı olmaz. İşlem sonrası göz koruyucu bir lens takılır. İşlem sonrası 48 saat süre ile gözlerde batışma, kızarma, bulanık görme, ağrı gibi yakınmaları olabilir. Tedavi sonrası 4. Günde koruyucu lens alındıktan sonra hasta normal gündelik hayatına rahatlıkla dönebilir.

Neden No-Touch lazer ?

 • İki göze aynı anda tedavi yapılır.
 • İnce kornealarda gözlükten kurtulma imkanı sağlar
 • Miyop ve astigmat hastalarına uygulanabilir.
 • Tedavi sonrası göz kapatılmaz
 • Kornea yapısında koruma sağlar.

Femtosaniye lazer (intralase)

Femtosaniye lazer: miyop , astgimat ve hipermetrop nedeni ile gözlük ve kontakt lens kullanan hastaların bunlardan kurtulmasında kullanılan yeni bir lazer teknolojisidir. LASİK yönteminde lazer uygulaması öncesi korneada ince bir zar (flap) oluşturulmaktadır. Daha önce bu flap oluştuma işlemi bçak yardımı ile yapılmaktaydı bu yöntemde lazer ışınları ile yapılmaktadır. Böylece istenilen düzeyde, yani daha ince flep oluşturularak flape bağlı komplikasyon riski azaltılmaktadır. Bu yöntemin en önemli özelliği operasyon sonrasında da herhangi bir ağrınız olmamaktadır. Ertesi gün kaliteli bir görme ile işinize dönebilirsiniz. Görme kalitesindeki stabilizasyon çok hızlı olmaktadır.

Wavefront

Göze bir ışık demetinin gönderilmesi ile retina tabakasından yansıyan ışıklar değerlendirilerek bir haritalandırma yapılmaktadır. Böylece her yöntem wavefront yöntemi eklenerek kişiye özel lazer tedavisi imkanı sunmaktadır.