no touch lazer göz ameliyatı

No Touch Lazer 

Gözlük ve lens gibi görmeye yardımcı araçlar, kişilerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. No touch lazer operasyonuyla beraber görme işlevlerinde iyileşme görülür. Ameliyat sürecinde göz içerisine lazer ışınları direkt olarak temas etmeme özelliği bulunur. 

Nasıl Uygulanır?

Anestezi altında işlemlerin gerçekleştirilmesi amacıyla göz içerisine damlası uygulanır. Aynı zamanda lazer ışınlarının çıkma yönüne göre de hareket edilir. No touch lazer uygulaması kapsamında göz yapısına doğrudan lazer ışınları temas etmemektedir. 

Gelişmiş yöntemler sayesinde yanma ve ağrı gibi yan etkileri söz konusu değildir. Diğer ameliyat tekniklerinden farklı bazı faktörleri bulunur. Kısa sürede işlemlerin sona ermesi ve operasyon sonrasında gözler kapatılmamaktadır. 

No Touch Lazer Yöntemi Hangi Hastalara Uygulanır?

Genellikle göz sağlığını riske atan bir rahatsızlığı bulunan kişilere uygulanır. Miyop, hipermetrop ve astigmat teşhisi olan bireylerin görme fonksiyonlarında iyileşme görülür. Beraberinde hastanın göz yapısının da no touch lazer operasyonuna uygun olması oldukça önemlidir. Korneanın yapısal özellikleri ince ve dik düzeye sahip kişilere tavsiye edilen bir yöntemdir. 

İyileşme Süreci ve Uygulama Sonrasında Nelere Dikkat Edilir?

Operasyon ertesinde hastaların bazı yan etkiler yaşadığı gözlemlenir. Gözlerde bulanıklaşma, kızarıklık, yanma ve batma hissi gibi durumlarla karşılaşılabilir. Göz sağlığı alanında uzman doktorlar uygulama sonrasındaki hafta içerisinde gün içerisinde gerçekleştirdiği aktivitelerine dönebilir.

No touch lazer ameliyatı şiddetli ağrı olmaksızın ve kısa zaman diliminde sürdürülür. Göz yapısında bulunan zarları kaldırmaya gerek duyulmaz. Her iki göze de aynı operasyon içerisinde işlemler gerçekleştirilir. Zar yapısının zarar görmesi ve retina bozuklukları gibi yan etkiler meydana gelmemektedir.       

lazer göz ameliyatı sonrası

Femtosaniye lazer

Miyop, astgimat ve hipermetrop nedeni ile gözlük ve kontakt lens kullanmak istemeyen hastalar için kullanılan özel bir lazer teknolojisidir. LASİK yönteminde lazer uygulaması öncesi korneada ince bir zar (flap) oluşturulmaktadır. Daha önce bu flap oluştuma işlemi bıçak yardımı ile yapılmaktaydı bu yöntemde lazer ışınları ile yapılmaktadır. Böylece istenilen düzeyde, yani ince flep oluşturularak flape bağlı komplikasyon riski azaltılmaktadır. Bu yöntemin en önemli özelliği operasyon sonrasında da herhangi bir ağrınız olmamaktadır. Ertesi gün kaliteli bir görme ile işinize dönebilirsiniz. Görme kalitesindeki stabilizasyon çok hızlı olmaktadır.

Wavefront

Göze bir ışık demetinin gönderilmesi ile retina tabakasından yansıyan ışıklar değerlendirilerek bir haritalandırma yapılmaktadır. Böylece her yöntem wavefront yöntemi eklenerek lazer tedavisi imkanı sunmaktadır.

Göz Kapağı Cerrahisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

18 yaşının altındaki ve görme bozukluğunda artışın devam ettiği kişilere uygulanması sakıncalıdır. Göz iltihabı, bağışıklık sistemi rahatsızlıkları ve göz kuruluğu bulunan bireylere de önerilmemektedir.  

Uygulama sonrasındaki ilk hafta boyunca görme mesafesi bulanık olabilir. Hastalar arasında değişkenlik gösteren bir durumdur. Ancak ortalama ilk 3 ayın ardından istenilen netliğe kavuşulur. 

Lazer ışınlarının göz ile direkt olarak teması söz konusu değildir. No touch lazer ameliyatı, göz sağlığı alanında uzman hekim tarafından belirlenen mesafe ve süre boyunca bakılması olarak ifade edilebilir.

PRK yönteminin bir dalı olan no touch lazer işlemlerinin benzerlikleri bulunur. Ancak yeni nesil cerrahi teknikleri sayesinde kornea tabakası üzerinden flep kaldırma aşamasına gerek duyulmaz. Böylelikle flep etkeninden ötürü oluşabilecek yan etkiler, no touch lazer ameliyatında görülmez. 

Tedavi ertesinde kişinin gözlerinin kapatılmaz. Yalnızca işlem gören göz yapısını olası dış etkenlerden korumak amacıyla özel olarak tasarlanan gözlük kullanılması önerilir. İlk birkaç gün boyunca yanma, batma ve ışık hassasiyeti yaşanabillir. 

mehmet tetikoğlu göz doktoru

Mehmet Tetikoğlu

Göz Hastalıkları Uzmanı

Whatsapp
Tıkla Ara
Konuma Bak