Pediatrik Oftalmoloji

Pediatrik Oftalmoloji

Çocuklarda göz hastalıklarının tedavisinde başvurulan pediatrik oftalmoloji; miyop, hipermetrop, astigmat gibi kırma kusurları, şaşılık, göz tembelliği, doğuştan gelen gözyaşı kanal tıkanıklığı doğumsal katarakt, glokom gibi hastalıkları tedavi etmektedir. Birçok göz rahatsızlığı doğum ile başlamakta, çocukluk döneminde ortaya çıkmaktadır.  Bu sebeple hastalıkların erken dönemde fark edilmesi ve tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

Pediatrik Oftalmoloji Bölümü

Sağlık dünyasının her alanında erken tanı ve tedavi büyük bir öneme sahiptir. Pediatrik oftalmoloji, hastanın görme düzeyini, hastanın ön ve arka segment göz muayenesini kapsamaktadır. Özelikle yeni doğanlarda ve çocuklarda göz muayeneleri mutlaka yapılmalıdır. En sık görülen göz rahatsızlıkları arasında miyop, hipermetrop, astigmat gibi kırma kusurları, şaşılık, göz tembelliği, doğuştan gelen gözyaşı kanal tıkanıklığı, doğumsal katarakt, glokom yer almaktadır.

Pediatrik Oftalmoloji Hangi Hastalıklar İle İlgilenir?

Çocuk göz doktoruMiyop

Uzağı net görememe sorunudur. En sık rastlanılan göz rahatsızlıkları arasında yer alır. Göz merceği odaklanamadığında uzaktaki nesneleri ve işaretleri görmede zorluk çeker ancak yakında olan nesneleri açıkça görebilir.

Hipermetrop

Yakını net görememe sorunudur. Gözün ön – arka çapının normalden kısa olması hastanın yakını net görmesine engel olur.

Astigmat

Gözün en öndeki şeffaf tabakası olan korneanın doğuştan şekil bozukluğuna sahip olmasıdır. Astigmat olan kişi bulanık ve çift görme problemi yaşar.

Şaşılık

İki gözün farklı yönlere bakması şaşılık olarak tanımlanmaktadır. Genellikle çocuklarda görülsede ileri yaşlardaki hastalarda da görülür.

çocuk göz muaynesiGöz tembelliği

Bir gözün diğerinden daha iyi görmesi, göz tembelliğidir. Pediatrik oftalmoloji içerisinde yer alan hastalığın erken teşhisinde tedavisi mümkündür.

Doğuştan gelen gözyaşı kanal tıkanıklığı

Gözyaşı kanalının buruna açıldığı ucundaki kapakçığın doğumda açılmaması sonucu doğuştan gelen gözyaşı kanal tıkanıklığı meydana gelir.

Doğumsal katarakt

Göz bebeğinin arkasında bulunan doğal lensimizin saydamlığını kaybetmesi sonucu katarakt oluşur.

Glokom

Göz tansiyonu olarak da bilinmektedir. Göz içi basıncın artması sebebi ile optik sinirlere zarar vermektedir.

Pediatrik Oftalmoloji nedir

mehmet tetikoğlu göz doktoru

Mehmet Tetikoğlu

Göz Hastalıkları Uzmanı

Whatsapp
Tıkla Ara
Konuma Bak