goz-kapagi-estetigi-nedir

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

 

 

 

goz kapagi estetigi

Tıptaki ismi ile blefaroplasti  üst ve alt göz kapaklarında meydana gelen fazla kas dokusunun ve sarkmış derinin giderilmesine yönelik göz kapağı estetiği uygulanır. Yer çekiminin etkisi ve yaşın da ilerlemesi sonucunda ciltte sarkmalar meydana gelir. Ortaya çıkan sarkmalarla birlikte ciltte renk değişikliği, kırışıklık gibi olumsuz etkilerde görülür. Stresli bir yaşam, hava kirliliği, aşırı alkol ve sigara kullanımı, sağlıksız beslenme gibi birçok olumsuz faktör cildin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olur.

Son zamanlarda en yaygın estetik operasyonları arasında yer alan göz kapağı estetiği sayesinde olduğunuzdan daha genç görünmenizi ve dinç bakışlara sahip olmanızı sağlayan bir operasyondur.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) kimlere uygulanır?

Elastik bir yapıya sahip olan cilt yaşlanma sonucunda elastik yapısını bir miktar kaybetmektedir. Elastik yapısını kaybeden ciltte fazla deri ortaya çıkar. Ortaya çıkan bu fazla deri göz kapaklarında ve göz çevresinde yoğun olarak görülür. Yaşlanma belirtileri gözle görülebilecek şekilde göz kapaklarında meydana gelir. Göz kapaklarında meydana gelen değişimler olduğundan yaşlı, donuk ve yorgun bir görünüme sebep olur. Göz kapaklarında meydana gelen yaşlanma belirtileri;

-Göz altların da oluşan renk değişimleri,

-Göz kapağı düşüklüğü,

-Göz altı torbaları,

-Kaz ayağı çizgileri,

-Donuk bakışlar şeklinde belirtiler göstermektedir.

Göz kapağı düşüklüğüne neden olabilen göz çevresinde oluşan torbalar kişinin görmesini olumsuz yönde etkileyecektir. Böyle bir durumda kişinin tedavi edilmesi gereklidir. Bazı durumlarda alında ve kaşlarda oluşan düşüklük gözlere etki edebilir.

Göz Kapağı Estetiğinde Yaş Sınırı Var Mı?

Göz kapaklarında meydana gelen yaşlanma belirtileri genellikle 30 yaşından sonra görülür. Estetik amacıyla yapılacak olan göz kapağı ameliyatı için 30 yaş ve üzeri bireylerin tercih etmesi gereklidir.  Medikal bağlamda ihtiyacı bulunan bireylerde yaş sınırı aranmamaktadır. Göz kapaklarında meydana gelen yaşlanma belirtileri göz kapağı estetiği ile durdurulmaz. Göz kapağı estetiği sayesinde daha genç bir görünüme ulaşmanız sağlanır.

Göz Kapağı Öncesi Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ameliyat esnasında kanama riskini arttırmaması nedeniyle kan sulandırıcın ilaçların ameliyattan 1 hafta öncesine kadar bırakılması gerekir. Takviye edici bitkisel ürünler, E vitamini gibi vitaminlerin bu süreç içerisinde kullanılmaması gerekir.

Göz Kapağı Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıldır?

Göz kapağı ameliyatından sonra birkaç gün şişlik ve kızarıklık görülmektedir. Oluşan bu kızarıklık ve şişlikler bir hafta içerisinde kendiliğinden kaybolacaktır. Ameliyat sonrasında uygulanacak olan soğuk kompleks gözlerde oluşacak şişlik ve kızarıkları büyük oranda engellemektedir. Ameliyat dikişlerinin üzerinde yer alan bandajlar üç günden sonra çıkartılır. Dikişler 1 hafta sonra alınır. Göz normal haline en fazla bir ay içerisinde dönmüş olur. Göz kapağı estetiği sonrası üç gün içinde hasta günlük rutinine devam edebilir.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *