Göz Kuruluğu Belirtileri

Göz Kuruluğu Belirtileri

Gözün iç yapısında oluşan bir rahatsızlıktır. Bu durumda göz içindeki suyu azalmış olması sonucu göz yorgunluğu, yanma ve çekilme gibi göz kuruluğu belirtileri ortaya çıkar. Bu rahatsızlık normal insanlara kıyasla belli bir yaşın üzerindeki insanlarda veya bilgisayar kullanıcılarında daha sık görülür. 

Göz Kuruluğu Belirtileri Nasıl Geçer?

Gözleri sık sık yumuşatmak: Göz kuruluğunu gözlemlemek için gözler sık ​​sık yumuşatmak önemlidir. Bu amaçla gözyaşı veya gözyaşı benzeri ürünleri kullanabilirsiniz.
Gözleri dinlendirmek: Gözleri sürekli olarak ekran, kitap veya diğer yazılı materyallerle meşgul etmek gözlerin bozulmasına yol açar.
Uyku düzenini sağlamak: Uyku düzeni bozukluğu göz kuruluğuna neden olabilir. Bu nedenle yeterli miktarda uyumak gerekir.
Göz hareketlerini sağlamak: Göz hareketlerini sağlamak, göz kaslarının esneme ve gözyaşı salgılarının açıklıklarına yardımcı olur. Bu amaçla göz hareketlerini arttıran egzersizler yapabilirsiniz.

Göz Kuruluğu Belirtileri

Baş ağrısını önleme: Baş ağrısı göz kuruluğu belirtileri yaşamanıza yol açabilir.
Gözleri hareket ettirmek: Gözleri sürekli olarak aynı tutmada göz kuruluğuna neden olabilir. Bu nedenle gözleri sık sık sık hareket etmesi önemlidir. Örneğin, dakikada bir kez gözlerinizi kapatın, gözlerinizi sağ-sola, yukarı-aşağı hareket ettirebilirsiniz.
Aydınlatma: Aydınlatmanın yetersiz olması gözleri yorar ve kuruluğa sebep olur.

Göz Kuruluğuna Yakalandığımızda Ne Yapmalıyız?

Öncelikle gözlerinizi dinlemelisiniz. Gözlerinizi kapatarak, ılık suyla yıkamanız veya gözlerinizi gözyaşı ile yumuşatmanız gözlerinizi rahatlatacaktır. Gözlerinizi hareket ettirmede göz kuruluğunun giderilmesine yardımcı olabilir. 

Ayrıca, gözlerinizi yoran incelemelerden uzak durmanız önerilir. Örneğin, bilgisayar veya televizyon ekranlarının karşısında uzun süre kalmaktan kaçının veya ekranların parlaklığını azaltın. 

Aydınlatmanın yetersiz olması gözleri yorar, yeterli miktarda aydınlatmaya dikkat etmeniz önemlidir. Eğer göz kuruluğu belirtileri devam ederse, bir göz sonuçlarına başvurmanız önerilir, çünkü göz kuruluğu bazen daha ciddi bir sağlık sorunu belirtileri gösterebilir.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *