miyopi-tedavisi-2

Miyopi Tedavisi

Gözlerin uzak bölgeleri net görmemesi anlamına gelen bir görme bozukluğudur. Genel olarak doğuştan veya çocukluk döneminde görülür. Ancak daha sonra tanı konmazsa veya miyopi tedavisi yapılmazsa görme bozukluğu artabilir. Tedavi edilmediği takdirde hastaların göz sağlığı olumsuz yönde etkilenir. Eğer görme problemi yaşıyorsanız sorunun ne olduğunu öğrenmek ve uygun tedavi yöntemini bulmak için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Miyopi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gözlük ve kontakt lensler: Hastalar için en yaygın tedavi yöntemi gözlükler ve kontakt lenslerdir. Bu yöntem gözlerin net görmesini sağlar.

LASIK cerrahisi: LASIK cerrahisi, hastaların görüşünü sağlayan göz merceğinin şeklinin değiştirilmesi sonucunda arzu edilen bir görme yeteneği sağlar.

Miyopi Tedavisi

Çoğu zaman, lazer ile yapılan miyop tedavisinin ardından 1-2 gün içinde iyileşme süreci başlar. Ancak tam iyileşme yaklaşık 1 hafta içinde tamamlanır. Miyopi tedavisi sonrası iyileşme süreci boyunca gözlerde ağrı veya şişme olabilir. Beklenen ve normal karşılanan bir durum olup yan etkileri geçicidir.

Aynı zamanda, çıktılardan sonra gözlerin net görme kapasitesi de hemen düzelme göstermeyebilir, ancak bu da ilerleyen zamanlarda düzelmesi beklenir. Tedavinin tam sonuçları yaklaşık 1 hafta ile 1 ay arasında görülebilir.

Nasıl Teşhis Edilir?

Göz doktoru tarafından yapılan bir göz muayenesi sonucu tanı konur. Muayene sırasında doktor, gözün içini inceleyerek herhangi bir problemin olup olmadığını anlar. Böylelikle gerekli testleri yaparak görme bozukluğunun derecesini ölçülür.

Gözlerin merceklerinin odak noktasının göz içine odaklanmasının kontrol edilmesi de belirtilerin olup olmadığını anlamak için önemlidir. Eğer bir kişinin göz muayenesi sonucu uzak mesafede görme güçlüğü olması halinde, göz doktoru gerekli tedavi yöntemini önermektedir.

Ayrıca mevcut görme bozukluğunun derecesinin artmasını engellemek için gözlük ve lens kullanımı dikkate alınmalı. Gözlerin mikrop kapmaması için ellerle göze temas edilmemeli. Ayrıca uzun süre elektronik eşyalarla uğraşılmamalı ve yüksek ışıklı cisimlere uzun süre bakılmamalıdır. Aksi takdirde bozukluk ilerleyebilir ve miyopi tedavisi yapılabilir.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *